Ekologie

EKO-klíček

Ekologický kalendář

Pranostiky září - babí léto

• Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.

Podzimek bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu.

Prší-li hodně v září, vesele se sedlák tváří.

Proč ekologie v MŠ?

Úsilím učitelek je rozvíjet citlivost ke všemu živému prostřednictvím příkladu dospělého. Přejeme si, aby se dítě naučilo utvářet si své vlastní postoje a názory na určité věci, aby byla vyváženost a soulad mezi vědomostmi a prožitky vedoucí k lásce ke všemu živému. Učíme děti takovému chování v běžném životě, aby si uvědomovalo, že je součástí této planety a že svým nezodpovědným jednáním může přírodu a svět kolem něj ničit a poškozovat. Snažíme se, aby dítě umělo vnímat a oceňovat zázraky přírody, uznávalo, že ne všechno se dá koupit za peníze, že je dobré citlivě vnímat potřeby i jiných než jen vlastní, nemyslelo jen na svůj prospěch a pohodlí.

Co už v MŠ děláme?
            • Jsme zapojeni v programu Mrkvička, který je pro nás průvodcem a inspirací v ekologické výchově.
            • Nově jsme vstoupili do mezinárodního dlouhodobého projektu Les ve škole.
            • Ukončili jsme  projekt Bádáš, bádám, bádáme s finanční podporou Lesy České republiky, s. p. více o projektu v aktualitách.

A co jsme už  společně dokázali?

Je toho opravdu hodně. V sekci Zahradníček se můžete podívat na přeměnu zahrady krok za krokem. Video z celého snažení k prvnímu výročí přeměny zahrady je pro vás připraveno k zhlédnutí: odkaz na

Co jsme v letošním roce 2018/2019 naplánovali

• Pečovat o vše živé v zahradě
              • Otevřít zahradu veřejnosti, udělat vám radost.
              • Dotvořit terénní úpravy na malé zahradě
              • Ohraničit jezírko a pocitový chodník lanovými úchyty
              • Připravit pro vás příjemné aktivity pro společná setkávání
              • Bádat v zahradě.

Co můžete udělat vy?

Půjčte si badatelský batoh a jděte ven. Pravidla půjčení batohu na víkend pro rodiče a děti zde.

A co víc?
            .
            • Buďte příkladem-děti se budou spíše sbližovat s přírodou, když vidí, jak blízko k ní mají dospělí a budou se v ní -po jejich vzoru- pohybovat s přiměřeným klidem nebo naopak úzkoprsou štítivostí. Příroda sama od sebe pravděpodobně předškolní děti k lásce k přírodě nenaučí. Předškoláci se to však mohou v tomto období ( zřejmě víc než kdy jindy) naučit od svých dospělých průvodců, kteří přírodu vidí, cítí, vnímají-a mají ji opravdu rádi, pokud s nimi svůj čas v přírodě tráví. Zdroj: Děti a příroda
            • Třídit a recyklovat s námi baterie, staré nefunkční spotřebiče.
            • Pomoci s úpravou zahrady nápadem, úpravou prostředí...
            • Dejte vědět, co byste rádi na ŠZ viděli vy, více očí, více nápadů.

internetové zdroje

Mateřská škola Bruntál, U Rybníka 3, 792 01 Bruntál