Zahradníček

Zahradníček             

     aneb co se děje na zahradě krok za   krokem


Zahradnické noviny

Sluníčko vyjdi aspoň maličko, moc nám chybíš... Tak se pokoušíme aspoň zpěvem přivolat více tepla. Mokré a studené jaro je v zahrádce vidět. Nic neroste, přestože jsme se s plnou vervou vrhli na sázení (kopr, levandule, len, mák, heřmánek, jablečník aj. ) zasadili jsme brambory a jako správní zahradníci čekáme, kdy budeme moci uvítat první zvědavé rostlinky. Držte nám palce. Zádumčivý listopad patří strašidlům

Uspávání skřítků s rodiči, naše nejoblíbenější akce zůstala letos jen na dětech a paní učitelkách. Ale nebojte se, zahrada je uklizená, pohrabaná, měli jsme plno malých pomocníků. A co Skřitci? Těch nakonec byla plná zahrada a nejen jich, mohli jste vidět moudré sovy, strašidelné poletuchy, hrozného Břízňáka a spoustu krásných vyrobených strašidel. Když jdete brzy ráno do školky určitě ještě někde uvidíte světýlko, to některému ze strašidel svítí zvědavé oči. Fotky z uspávání najdete na stránkách v sekci foto a video.


PODZIM V ZAHRADĚ

Léto se nějak rychle přehouplo do podzimu. Plískanice, vichr, déšť, nevlídno každým coulem a sluníčko si dává odpočinkovou. O to víc ho vítáme a máme radost když zahřeje studené ruce i tělo. Jablíčka dozrála, jen je jich málo, brambory jsme sklidili a uvařili ve slupce jen se po nich zaprášilo. Zahrádka se barví do žluté, hnědé a listí tvoří nový koberec.

Podzime, podzime,
zas už nosíš deště,
pěkně tě prosíme,
počkej chvíli ještě.


Červenec

Rybízové chutě patří neodmyslitelně k létu. Konečně můžeme společně s dětmi před dovolenou sklízet, ochutnávat  a kuchtit. Paní kuchařky nám připravily plný pekáč rybízového mlsání, piškotovou bublaninu. Byla výborná, skončila v bříšku na to šup. Máme radost, že můžeme sklízet letní plody. Zahrádko děkujeme. 


Květen


Do velké zahrady přibyli dva noví nájemníci - ozdobná třešeň a jablůňka, první ovocné stromy, ke kterým na podzim zasadíme další. Spolu s muchovníky udělají radost především včelám, úroda zase nám.

Včely do zahrady lákáme různými způsoby, potřebujeme je k životu všichni. A nejen je. Náš nový hmyzí hotel zatím zeje prázdnotou a  na otevření teprve čeká ... ale už teď můžeme říci, že jeho budoucí obyvatelé, včely samotářky, vosy, pestřenky, aj. se budou cítit pohodlně a krásně. 


Veliké poděkování za výrobu hmyzího hotelu patří paní Kristýně Šťukové.

Karanténa

Na zahrádce školky je už delší čas pusto, jaro si stýská, že se z prvních jarních květů, záplavy pampelišek nemá s kým radovat... . Naštěstí si dál Jaro z koronaviru nic nedělá, má spoustu vlastní práce, aby až přijde ten správný čas, mohly děti žasnout nad tou krásou.

Ruku k dílu jsme přiložili i my, zaměstnanci školky. Trávník se zelená, hlína z kompostérů je už v zemi připravena na setí, přibyly nové bylinky, z lesa pařezy a kapradiny. Novým nátěrem se pyšní  stolky a dřevěné prvky v zahradě. Malé děti mají jako indiáni nové týpí, až ho poroste psí víno, bude se kam schovat...

Všechno krásně kvete a voní, v novém záhonu s letní loukou už zvědavě vykukují semínka, tak šup šup, ať už jste tady, zahrada se na vás těší. 


Slavnost ohně - vítání zimy

Zima trochu stůně a nějak se ji nechce zasypat zemi pořádnou sněhovou  nadílkou. Naštěstí nám to nezkazilo náladu ani chuť slavit, vítat zimu i tu podivnou ohněm, teplým bylinkovým čajem, voňavými brambory. Byla to dobrota... jen se po ní zaprášilo. Snad paní Zima naše prosby o sníh vyslyšela a veselé písničky ji vzbudily. Necháme se překvapit. Fotky z akce najdete na webu.


Babí léto


Prázdniny se překulily a je tu podzim, babí léto. Odkud název pochází a co symbolizuje? Znalci odvozují babí léto od poletujících pavučin, které připomínají šedé babské vlasy. Jiní hovoří o zestárlém létu, nová domněnka je, že název babí léto pochází od Plejád - hvězdokupy v souhvězdí Býka, zvané lidově Baby. Ať je to jak je to, užijte si slunce a načerpejte síly před zimou.

Díky krásným slunečním dnům můžeme v zahradě s dětmi sklízet úrodu - kedlubny, mrkev, zelí, sušit bylinky aj. Otevření zahrady pro veřejnost se blíží ke konci, malé rozloučení se zahradou nás čeká ve čtvrtek 26. září při Slavnosti ohně - vítání podzimu. Bližší informace zde.

Zapojili jsme se

Do celorepublikové akce Měsíc školních zahrad  a pokusili se přenést život v MŠ do zahrady. Do místa, kde lze propojit teorii s praxíí při výuce,  využít k tvoření a hrám, k poznávání přírody, seznamování dětí s okolním světem ... 

Zahrada skrývá neomezené možnosti pro děti i učitele. Posuďte sami jaké aktivity nás napadaly. (Fotodokumentace zde).

Cílem akce je vzbudit učitele, aby objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí, a začlenili ho do každodenního života své školy. V Česku je jejím členem Nadace Proměny Karla Komárka, která podporuje širší využití školních zahrad a učení se venku. (www.mesicskolnichzahrad.cz)

 

Měsíc květen je plný vůní, barevných obrazů, zvuků a radosti. Všechno kolem nás žije, šveholí a zpívá. A to není všechno. Měsíc květen je měsíc oslav. Všechny školní zahrady na celém světě slaví svátek (www.mesicskolnichzahrad.cz). Budeme slavit i my. Jak? Strávíme společně s dětmi co nejvíce času v zahradě.  V zahradě můžeme svačit, relaxovat, cvičit, pozorovat, kreslit, tvořit, objevovat, experimentovat atd. O tom, jak jsme si to užili uděláme pro vás fotoprezentaci. 

Novinky ze zahrady:

 • Zasadili jsme nové keře - Muchovníky, keříkové Mochny, jeřabinu, vrbu, vrbinu. Krásu jezírka podtrhuje lanové zábradlí a nové jezerní rostliny. Přispěli jste prací také vy, děkujeme vám za pomoc na brigádě.
 • Kvetoucí záhon před školkou se probudil do své krásy, největším krasavcem je roubovany strom - Mandloň trojlaločný, nápadný svými růžovými květy.
 • Jezírko v zahradě žije svým životem. Denně pozorujeme ptáky, kteří se v jezírku koupou, odpočívají na jeho břehu a pijí vodu. Letos poprvé se k jezírku nastěhoval pár - kačer a kačena a snesli na jeho břehu dvě vejce. Vůbec jim nevadí naše společnost a jako na divadle se předvádějí.
 • Na návštěvě byl u nás také dva týdny zajíc. Asi je naše lupení lepší než na louce... Kdo ví.

Foto:


Předjaří

Po krásné zimě se jaro probudilo nečekaně brzy. Podle kalendáře má ještě spát. Jenže příroda si občas dělá co chce. Sluníčko svítí, prohřívá, studený vítr a aprílové počasí zase pěkně ochlazují ... Teplo, zima, teplo, zima březnové počasí to je príma. Zlatí karasi jsou rádi, že led už je vysvobodil a mohou se mrskat v jezírku.

A co Zahradníček? Kouká a dumá, co udělat nejdříve, čím v zahradě začít. 

Úkolů je plno, společně je zvládneme:

 • Upravit vrbové tunely
 • Zastřihnout rybízy
 • Vyhrabat listí
 • Udělat společnou brigádu 
 • aj.

Ale hlavně budeme více venku, bádat, zkoumat, pozorovat a užívat si nové jarní energie.  


Paní Zima čaruje příroda se raduje

Lednová zahrada spí zimním spánkem, bílá sněhová nadílka má jedinečné kouzlo. Příroda odpočívá, rybky v jezírku také. Za to my, děti, řádíme na saních, bobech, vyšlapáváme cestičky ve sněhu, hledáme stopy, experimentujeme se sněhem a také brzy vyrazíme na výpravu do zasněženého lesa.

ZImní poezieLetní náladu vystřídal podzim

Léto si sbalilo kufr a předalo vládu podzimu. Ucítli jsme to všichni, studený vítra a přízemní mrazíky jsou tady. Vůbec to nevadí. Příroda si musí po horkém létě odpočinout, těší se na vláhu, na babí léto, barevné listí a vůni hlíny.

V letošním roce jsme poprvé sklidili úrodu jablek. Na malé zahradě jabloň Rajka a jabloň Champion mezi sebou soupeřily, kdo má chutnější plody. Ochutnali jsme je a byly výborné, šťavnaté a zdravé. V jablíčkovém  týdnu jsme připravovali jablkové saláty, upekli závin a pro rodiče uvařili jablokové chutney. Dopřáli jsme vitamínové dobrotya budeme určitě více zdraví.  

Sklizeň kedluby gigant, brambory 

Sklizeň zelí - ještěrky

Než se příroda uloží k zimnímu spánku čeká nás Čas skřítků. Koukejte se kolem sebe, třeba je už uvidíte v podzimní mlze...

Léto

K létu patří vůně, slunce, voda, oheň, květiny, ovoce, bosé nohy, bouřkové mraky, pohoda a dovolená. Na naší zahradě všechno krásně kvete, voní, máme zaseto a čekáme netrpělivě na úrodu. Letos bychom snad mohli sklidit poprvé rybíz, na podzim jablka a snad nám zbyde něco také pro nás v našem užitkovém záhonu. Hrách, kedlubny, brambory a dýně se mají k světu.

Radujeme se ze zahrádky každý den, pozorujeme koupání ptáků v jezírku,  zalíváme, okopáváme a taky se v zahradě učíme. Letos například o tom jak se žije žížalám a jak se rodí motýl. 

Fotky z učení v zahradě najdete v sekci fotky a video. 


Jarní probouzení

Slunce, ta krásná životodárná síla, najednou rozpustilo zbytek sněhu, ptáci zpívají o sto šest a den je krásně dlouhý, cítíte to také?. V každém z nás a okolo nás jaro pomaličku klíčí a až zavoní hlína, nebude o jaru pochyb. Už se těšíme, až vykouknou z trávy první nesmělé bylinky – podběl, kopřivy, sedmikrásky a uděláme si čaj, očistnou kůru nebo salát. Už aby to bylo… 

Ale pěkně po pořádku. Co nás čeká? 

No přece práce, pobyt venku a radost ze všeho nového. Platí pravidlo  "Co kdo zaseje, to také sklidí", říká lidové rčení.


 • Začneme tím, že Uklidíme Česko - viz aktuality na webu školky a v šatnách. 
 • Uděláme velký úklid na zahradě - budete včas informováni.
 • Budeme upravovat a opravovat naše záhonky.
 • Sázet a sázet a také o vše s láskou pečovat. 

Jsme po zimě natěšení, zkusme s novou energií také něco nového změnit v sobě. Nádhernou příležitostí je Hodina Země. Věnovat obyčejnou hodinu neobyčejné věci. Ještě o tom nic nevíte? Info zde: Zimní čas

Sníh nás překvapil dříve, než jsme stačili zahradu společnými silami uklidit. To se tak občas přírodě stává. Naše bylinky musíme ještě přikrýt chvojím, kdyby mrzlo, až praštělo, jablůňky natřít vápnem ať se jim lépe a zdravě odpočívá.  Kompost a to ostatní zbývající listí upravíme na jaře.

Jezírko a rybky? Minulou zimu jsme velké ryby nastěhovali do akvária v místním rybářství, tuto zimu budou v jezírku zimovat, jsou už větší a jejich moc. Na hibernaci se ryby připravují od října, nejdříve přichází hladovka a pak dlouhodobý spánek až do jara. Pěkné chrupkáníJ

Těšíme se na naše ptačí kamarády v zahradě. Boudky a budky pro ptáčky jsou už připravené k zavěšení.  Na malé zahradě už dáváme s dětmi ptáčkům do krmítka. Až budete o svátcích (a nejen o nich) myslet na všechny živé tvory, vzpomeňte si i na ně s nějakou dobrotou.

Krásné svátky a pěkný adventní čas.


Čas skřítků

Nastává čas romantiky, dlouhých nocí plné světel a světýlek. Vůně hlíny, listí a tajemna vstupují do každého dne a lidé stejně jako zahrádka odpočívají a zpomalují. Než budeme užívat zimy a spánku je potřeba zahradu připravit:

 • ·         Zazimovat rostliny, které nemají rády mráz
 • ·         Ostříhat růže
 • ·         Upravit jezírko na zimní provoz
 • ·         Porýt záhony
 • ·         Shrabat listí
 • ·         Uklidit všechno na své místo
 • ·         Pověsit krmítka pro ptáky

Uvítáme vaši pomoc na zahradě v rámci podzimní brigády. Více zde

Období podzimu není jen zima, nevlídno a krátký den, je to čas pro splnění podzimních přání. Inspirujte se s dětmi:


Udělejte si radost a hrejte si. Nevadí, že prší, fouká, důležité je být spolu:)).

Hurá léto

Na léto jsme nedočkaví všichni. Jeho vůně je nezaměnitelná. Slunce, dovolená, relaxace a nicnedělání, kytky, vůně, motýli … A taky hrozně rychle utíká. Proto vyběhněte hned ráno ven a čepejte energii z přírody. 

Užijte si krásně prázdniny a kdybyste nevěděli, co v dlouhých letních dnech dělat, inspirujte se seznamem letních zážitků. Pokuste se být zase dětmi.

Květen -  radost v zahradě

Nejkrásnější období roku plné zeleně, zvuků a vůní nás zastihlo v pilné práci. Sadili jsme kytičky, zeleninu, nejen na pole ale i do květináčků, do prvních vlastních zahrádek. Rýče, lopaty, kyblíky, kolečka, konvičky nezahálely.

Také jsme otevřeli už podruhé zahradu veřejnosti a věříme, že se u nás cítí dobře a spokojeně a společně s námi budou zahradu užívat podle daných pravidel.

 A co je u nás nového?

 • ·         Relaxační posezení - lavičky kolem stromu na velké zahradě
 • ·         Pocitový chodník na malé zahradě
 • ·         Zasadili jsme živý plot z habrů (prostor mezi malou a velkou zahradou)
 • ·         Zvukový altán jsme dozdobili krásnou keramikou
 • ·         Na bříze můžete pozorovat hmyziště – domeček pro včely samotářky
 • ·         Máme zasazeno na poli, bylinky a trvalky na velké i malé zahradě
 • ·         V jezírku máme spoustu nových ryb karasů
 • ·         Lavička kolem jezírka nabízí  relaxační zastavení s pozorováním vodních živočichů
 • ·         Vrbový domeček na malé zahradě

 S dětmi se více učíme v zahradě, užíváme všech zákoutí, které nám zahrada nabízí pro výuku a je nám fajn.

Fotky zde

Duben 2017 - Jarní brigáda 11. dubna 2017

Jarní brigádou jsme odstartovali další změny v zahradě. Děkujeme všem, rodičům i dětem za učesání zahrady, za krásně prožité pracovní odpoledne. Nejvíce se nadřeli tatínci, výkopových prací nebylo málo.

 Co jsme společně upravili

 • Přeházeli  kompost y
 • Rozšířili jsme  pole pro pěstování úrody
 • Vykopali místo pro lavičku okolo jezírka
 • Odstranili staré železny prvky z dolní zahrady
 • Zametli a pohrabali zahradu
 • Prokypřili půdu okolo bylinek a trvalek
 • Vytvořili místo pro pocitový chodník na malé zahradě
 • Zvětšili jsme malou zahradu - posunuli plot a u toho se pořádně zapotili 
 • KroKromě práce jsme si užili pobytu na čerstvém vzduchu, radost nám udělal první jarní oheň. Až skončí zmrzlíci,můžeme začít sázet:))

  FoFFotky z brigády zde  Březen 2017 - Jaro ťuká na dveře

  Konec lenošení, zahradníček už se těší do terénu. „Jen ne tak zhurta“, zima se hned tak nevzdává a někdy je zbytečná zbrklost na škodu. Všechno má svůj čas. Jaro už ťuká na dveře, každý den jsme mu blíž a s radostí vítáme na svět nový list, kvítek sněženky, bledule, krokusu a dalších krasavic.


  Zdroj: : Sněženka podsněžník/Galanthus nivalis, Foto: Jindřich Votýpka

  Co nás čeká v zahradě? 

  Kromě nesmělých slunečních paprsků a vůně hlíny také práce:

  • Kontrola keřů a ovocných stromů
  • Úprava jezírka po zimě, vrácení karasů do jezírka
  • Pohrabání listů, mechů, vyčištění trávyProhození kompostu
  • Prokypření záhonu bylinek a trvalek
  • Příprava pole, prokypření půdy, využití kompostu
  • Prokypření kolem rybízů, přidání kompostu do hlíny
  • Lov na první zbrklý plevel
  • Sázení podle libosti

  S novou energií se můžete vrhnout na plnění jarních přání, třeba mezi nimi najdete i to svoje (inspirace Deník do divočiny - www.jdeteven.cz).

  My už jsme si jedno splnili, po zimě jsme si udělali první oheň.


   


  2017 - Leden a únor v zahradě

  Zahradníček je spokojený, zahrada spí, přikrytá bílou peřinou jako kdysi za starých časů. Jezírko láká děti k bruslení, ale nebojte se, rybky nerušíme. Na zimu bydlí v akváriu v rybářství, chodíme je krmit a taky se dívat jak spokojeně rostou.

  O koho pečujeme?

  O ptáčky, připravili jsme pro ně krmítko s dobrotami. Bohužel je už jediné, které máme, moc by se nám hodilo nové, najde se nějaký šikovný tatínek?

  Těšíme se na odvážné sýkorky, které se naučí zobat i z ruky, plašší vrabci, červenky, brhlíci, strakapoudi, stehlíci, hýlové raději uvítají krmítko. Také černý kos nebo kropenatý drozd kvíčala si často přijdou něco smlsnout. Ptáčci se nám za pomoc odvděčí sbíráním škodlivého hmyzu a dětem jejich návštěva udělá radost. 

  Víte jak správně krmit ptáčky?

  Pod sněhem mizí přirozená potrava ptáků, k jejich záchraně stačí znát pár pravidel.

  Vhodná potrava:

  • ·         Jsou veškerá syrová a sušená semena, ořechy a plody.
  • ·

  Mateřská škola Bruntál, U Rybníka 3, 792 01 Bruntál

  Tel/fax: 554 714 291, mobil: 724 534 162

  Web: www.msurybnika.cz

  Email: ředitelkazástupkyně

  Školní jídelna: jídelna

  Odloučené pracoviště: ZŠ Bruntál, Cihlení 6, 792 01 Bruntál

  Mobil: 723 397 693

  Školní jídelna: 554 773 069

  wait x
  VievImg
    -  
  Stránky jsou v rekonstrukci.